Alergie wziewne – co warto o nich wiedzieć?
Alergia to wojna, którą organizm alergika toczy z wrogiem. Wróg ten jest o tyle groźny, że nie tylko jest niewidoczny, ale i wszechobecny i niezwykle trudno się przed nim uchronić. Alergeny, które dla zdrowego człowieka są zupełnie niegroźne, dla alergika stanowią poważne niebezpieczeństwo: wywołują nieprzyjemne objawy i mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
PM-PL-OTRI-23-00089
Światowa Organizacja Alergii podaje, że ok. 30-40% [1]. całej populacji to osoby, u których występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawia natomiast dane, z których wynika, że alergia zajmuje trzecie miejsce [2] na liście chorób przewlekłych. NFZ szacuje, że w Polsce łącznie na choroby alergiczne choruje ok. 12 mln [3] osób, z czego aż 8 mln [4] cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a ponad 4 mln [5] walczy z astmą. W obliczu przedstawionych danych nie można mieć wątpliwości – alergie to epidemia XXI w.
Najprościej mówiąc, alergia to nadmierna reakcja organizmu na alergen. Ta krótka definicja alergii może jednak nie oddawać tego, z czym mamy do czynienia. Innymi słowy alergia polega na nadmiernej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na jakąś substancję. W przebiegu tej reakcji uwalniana jest histamina [6], która odpowiada za większość objawów alergii. Alergia może wystąpić zarówno po pierwszym kontakcie z alergenem, jak i po wieloletnim kontakcie z nim. Oznacza to, że ktoś, kto przez lata nie był uczulony np. na sierść zwierząt, zaczyna reagować na ten czynnik alergicznie. Wniosek z tego taki, że na alergię można zachorować w każdym wieku, także wtedy, kiedy w okresie dzieciństwa nie było się alergikiem. Alergie mogą mieć różne podłoże. Występują alergie pokarmowe, alergie na jad owadów błonkoskrzydłych i alergie wziewne, czyli takie, w których alergen dostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe.
Alergeny wziewne to "uczulacze", przed którymi najtrudniej się uchronić. Dzielimy je według kilku kategorii:
- zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne – zależnie od tego, czy alergik jest na nie narażony w domu czy tylko na zewnątrz,
- sezonowe i całoroczne – ze względu na czas oddziaływania na organizm, alergie sezonowe to alergie np. na pyłki roślin o określonym sezonie pylenia, a alergie całoroczne to np. alergie na kurz,
- alergie krzyżowe – mówimy o nich, gdy chory uczulony na alergeny pyłków roślinnych (np. brzozy) może jednocześnie reagować na przypominające je alergeny pokarmów (np. jabłka).
Do najczęstszych alergenów wziewnych należą:
- pyłki traw, chwastów i drzew – w Polsce najczęściej uczulają pyłki traw (np. wiechlina łąkowa), chwastów (np. babka lancetowata) i drzew (np. leszczyna, brzoza, jesion, wierzba). Pyłki roślinne przenoszone są przez wiatr, łatwo dostając się do dróg oddechowych.
- pleśnie – pleśnie (np. np. Cladosporium, Alternaria, Penicillium lub Aspergillus) występują powszechnie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz. W domach rozwojowi pleśni sprzyjają zła wentylacja, suszenie ubrań wewnątrz pomieszczeń oraz hodowla kwiatów doniczkowych.
- kurz – uczulenie na kurz tak naprawdę jest alergią na odchody roztoczy domowych, trudno ich uniknąć, gdyż żyją na naszej skórze. Roztocza te lubią wilgoć i ciepło.
- zwierzęta – w Polsce najczęściej mamy do czynienia z reakcją alergiczną na psa lub kota. Co ciekawe, alergizuje najczęściej nie sierść, ale ślina kota czy psa.
Objawy alergii są powszechnie znane i dość łatwo rozpoznawalne. Najczęstszymi objawami alergii wziewnych są: wodnisty katar, uczucie zapchanego nosa, swędzenie nosa, swędzenie i zaczerwienie oczu. Mogą pojawiać się także: kaszel, uczucie drapania w gardle połączone często z charakterystycznym chrząkaniem, stan podgorączkowy, uczucie zmęczenia i rozbicia. Uporczywy kaszel, zwłaszcza duszący, niepozwalający spać w nocy, świszczący oddech, napady duszności czy uczucie ucisku w klatce piersiowej mogą oznaczać, że alergia przeradza się astmę oskrzelową.
Wydawać by się mogło, że alergia to niegroźna przypadłość. Owszem, samo pojawienie się kataru czy swędzenia oczu nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak powikłania alergii mogą już bardzo mocno obciążać organizm. Skutkami przewlekłej alergii mogą być: polipy nosa, zapalenie zatok, astma oskrzelowa, w tym astma o ciężkim przebiegu, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Nawet niepowikłana alergia może mocno uprzykrzać życie. Objawy, które jej towarzyszą, mogą być bardzo uciążliwe. Katar i swędzenie mogą być tak intensywne, że utrudniają normalne funkcjonowanie, np. zaburzają sen i uniemożliwiają skupienie się. Utrudniają uprawianie sportu i rekreację na świeżym powietrzu, a czasem zmuszają nawet do zmiany zawodu (dotyczy to np. medyków uczulonych na lateks czy archiwistów z alergią na kurz).
Najskuteczniejszym sposobem walki z alergią jest unikanie alergenów. O ile nie jest to szczególnie trudne w przypadku alergii pokarmowych (wystarczy wtedy wykluczyć alergen z diety), o tyle nastręcza trudności lub okazuje się niemożliwie w przypadku alergii wziewnych. Jeśli jednak tylko alergik ma taką możliwość, powinien ograniczyć kontakt z alergenem. Każdy alergik powinien zostać zbadany i zdiagnozowany przez lekarza. Na pierwszą wizytę należy umówić się do lekarza pierwszego kontaktu – lekarza internisty w przypadku dorosłych i pediatry w przypadku dzieci. Lekarz zaordynuje leczenie lub skieruje pacjenta, w zależności od objawów i stopnia natężenia alergii, do alergologa lub pulmonologa. Leczenie wdrożone w gabinecie należy stosować zgodnie z zalecaniami, zarówno jeśli chodzi o leczenie objawowe (niwelowanie objawów spadku energii), jak i przyczynowe (wyeliminowanie przyczyny nazywane popularnie odczulaniem).
Każde zwierzę może uczulać
Długotrwały kontakt z każdym zwierzęciem futerkowym może wywołać alergię. Małym alergikom do hodowli poleca się żółwie.
Alergizuje nie sierść, ale ślina zwierzęcia
Zwierzęta, np. koty, czyszcząc futerko poprzez jego lizanie, wprowadzają na sierść dużą ilość śliny, stąd przypisywanie winy sierści.
Uczula także… mocz zwierząt
Poważnym źródłem alergizacji są alergeny moczu gryzoni: świnki morskiej, myszy, królika, a nawet szczura.
Alergeny zwierząt unoszą się w powietrzu
Dlatego niektórzy chorzy reagują objawami, pomimo iż nawet nie dotykają zwierzęcia.
Alergenów kota i psa trudno się pozbyć
Nawet po kilku miesiącach sprzątania alergeny zwierząt nadal są obecne w domu i mogą powodować objawy.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)