Katar katarowi nierówny
Wszyscy mamy czasem katar. Traktujemy go jak niegroźną przypadłość, czasem bagatelizujemy. Niesłusznie wierzymy, że leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Katar to nie tylko niedogodność, to choroba, która wymaga leczenia. Bez względu na to, czy jest to katar infekcyjny czy przewlekły, czy jest skutkiem alergii czy ma inne podłoże, wymaga leczenia. Nieleczony może prowadzić do powikłań. Katar, bez względu na jego rodzaj, potrzebuje poważnego traktowania.
PM-PL-OTRI-23-00069
Katar to powszechne określenie na nieżyt nosa, czyli zapalenie błony śluzowej nosa. Taki stan zapalny błony śluzowej traktowany jest jako odrębna jednostka chorobowa, ale może być też objawem towarzyszącym chorobom dróg oddechowych (np. grypa, zapalenie zatok) [1]. Nieżyt nosa dzielimy na ostry prosty nieżyt nosa oraz nieżyty przewlekłe, wśród których wyróżniamy alergiczny nieżyt nosa i niealergiczny nieżyt nosa, nazywany inaczej idiopatycznym lub naczynioruchowym nieżytem nosa [2].
Ostry prosty nieżyt nosa potocznie nazywany katarem to choroba, którą najczęściej powodują wirusy. Za infekcję odpowiadają przede wszystkim adenowirusy, rhinowirusy oraz wirusy grypy i paragrypy [3]. Ostry prosty nieżyt nosa mogą wywoływać także bakterie, np. Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae [4], choć bakteryjne zapalnie błony śluzowej nosa jest najczęściej wynikiem nadkażenia bakteryjnego wcześniejszej infekcji wirusowej.
Najważniejszym objawem ostrego prostego nieżytu nosa jest oczywiście katar, na początku wodnisty, potem gęstszy. Może towarzyszyć mu obrzęk błony śluzowej nosa. Objawy te, zwłaszcza w połączeniu, dają poczucie zatkanego nosa i utrudniają oddychanie. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina może podrażniać gardło i powodować infekcję gardła. Z tego samego powodu może pojawiać się kaszel.
W czasie trwania choroby można odczuwać dodatkowo bóle głowy oraz swędzenie i nadmierne łzawienie oczu [5].
W czasie leczenia ostrego prostego nieżytu nosa należy odpoczywać, najlepiej leżeć w łóżku i pić dużo płynów. Poza tym leczenie przebiega objawowo, w razie bólu głowy lub wystąpienia gorączki należy sięgnąć po środki przeciwbólowo-przeciwgorączkowe [6].
Bardzo ważne jest oczyszczanie i udrażnianie nosa, aby umożliwić swobodne oddychanie. W tym celu należy stosować donosowe preparaty w aerozolu. Dobrej jakości preparat powinien wyróżniać się naturalnym składem, brakiem konserwantów i dodatkiem składników o działaniu nawilżającym śluzówkę. Wszystkie te wymagania spełnia Aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto, który przeznaczony jest do stosowania w codziennej pielęgnacji nosa oraz podczas kataru. Preparat rozrzedza i rozluźnia zalegającą w nosie wydzielinę, przez co ułatwia jej usunięcie, a obecny w składzie wyciąg z aloesu nawilża śluzówkę .
Niealergiczny przewlekły nieżyt nosa bywa też nazywany nieżytem naczynioruchowym lub nieżytem idiopatycznym. Jest to choroba niezapalana, której istotą jest poszerzenie naczyń krwionośnych w jamie nosowej, co skutkuje obrzękiem błony śluzowej i katarem. Choć istnieje wiele teorii na to, jakie są przyczyny takiego nieżytu, to świat medycyny podkreśla, że podłoże choroby wciąż określa się jako nieznane [7]. Wiadomo natomiast, że taki rodzaj nieżytu częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn i zwykle występuje u osób dorosłych, powyżej 20. roku życia [8].
Do obrzęku śluzówki dochodzi wskutek pojawienia się drażniących błonę śluzową czynników [9]. Zalicza się do nich suche powietrze, nagłe zmiany temperatury (np. wywołane przez klimatyzację), dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza, ostre zapachy czy pikantne potrawy. Niektóre obserwacje pozwalają sądzić, że pojawienie się kataru może mieć związek z wahaniami stężeń hormonów, gdyż choroba występuje m.in. u kobiet będących w ciąży [10].
Odrębną formą przewlekłego nieżytu nosa jest jego polekowa forma [11].
Leczenie polega głównie na unikaniu drażniących czynników, co czasem wymaga zmiany stylu życia, a nawet wykonywanego zawodu [12]. Wspomagająco stosuje się wspomniane wyżej, wysokiej jakości preparaty donosowe.
Katar nie wymaga leczenia – FAŁSZ
Nieżyt nosa to nie tylko niedogodność, ale choroba, która wymaga leczenia. Nieleczony katar może prowadzić do powikłań, np. nadkażeń bakteryjnych lub zapalenia zatok.
Nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dnia – FAŁSZ
Stosowanie donosowych preparatów na katar wpływa na jakość życia chorego. Otrivin Oddychaj Czysto udrażnia nos, nawilża i ułatwia oddychanie.
Na katar należy stosować jakiś aerozol – FAŁSZ
Preparat powinien odpowiadać potrzebom pacjenta i zawierać substancje, które skutecznie poradzą sobie ze zwalczeniem nieżytu nosa.
Katar alergiczny zdecydowanie różni się od nieżytu nosa wywołanego infekcją. Alergiczny nieżyt nosa to choroba przewlekła, którą trudno wyleczyć, charakteryzuje się uporczywym, najczęściej wodnistym katarem, który pojawia się w czasie kontaktu z alergenem. (Nie wszystkie alergie są sezonowe, niektóre trwają cały rok, np. alergia na roztocza). Oprócz kataru występuje uczucie zatkanego nosa, kichanie, swędzenie nosa, a czasem też swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Dodatkowo mogą pojawiać się wysypka lub inne objawy skórne [13].
Alergiczny nieżyt nosa pojawia się wtedy, kiedy układ odpornościowy nieprawidłowo reaguje na alergen, który organizm próbuje zwalczyć. Wtedy powstaje stan zapalny i pojawia się obrzęk śluzówki nosa, któremu towarzyszy katar [14].
Leczenie przebiega dwutorowo, po pierwsze, jeśli tylko to możliwe, należy unikać alergenów, po drugie trzeba stosować leczenie antyalergiczne i objawowe. Żeby unikanie alergenów było możliwe, trzeba ustalić, co wywołuje alergię, w tym celu należy wykonać badanie otolaryngologiczne oraz testy alergiczne. Niezwykle ważna jest też samoobserwacja, która odpowie na pytanie, w jakich sytuacjach występuje i nasila się alergia. Po drugie warto rozważyć podawanie leków przeciwhistaminowych. Ulgę przynosi stosowanie leków donosowych, które redukują katar, zmniejszając produkcję wydzieliny, dzięki czemu nos zostaje udrożniony, a oddychanie staje się łatwiejsze. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone dla osób, które cierpią na przewlekły alergiczny katar nosa, np. Otrivin Allergy.
Otrivin Allergy to lek stworzony z myślą o tych, którzy zmagają się z katarem alergicznym. Formuła preparatu została opracowana w taki sposób, aby nie tylko odblokowywał nos, ale także hamował reakcje alergiczne. Otrivin Allergy to unikalny lek łączący substancję przeciwhistaminową z substancją obkurczającą błonę śluzową nosa, dzięki czemu skutecznie łagodzi najczęstsze objawy kataru alergicznego: redukuje produkcję wydzieliny i ułatwia oddychanie. Może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci powyżej 6 lat.
[1], [2], [3], [4], [5] https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa
[6] https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie
[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14] https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa
Jeden ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny (Phenylephrinum) oraz 0,25 mg dimetyndenu maleinianu (Dimetindeni maleas). Jedna dawka zawiera 0,3536 mg fenylefryny i 0,0354 mg dimetyndenu maleinianu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Roztwór zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu oraz olejek lawendowy deterpenowany zawierający: geraniol, linalol, kumarynę oraz limonen.
Leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa.Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)