Zatkany mały nosek bez tajemnic
Niedrożność nosa to stan, w którym powietrze nie przepływa swobodnie przez nos, a oddychanie jest utrudnione. O niedrożności mówimy zarówno wtedy, kiedy problem dotyczy obu dziurek, jak i wtedy, gdy zatkane jest tylko jedno nozdrze. Niedrożność może mieć wiele przyczyn. U dzieci powodują ją zarówno sytuacje przejściowe, takie jak katar (infekcyjny lub alergiczny), obecność w nosie ciała obcego, jak i przewlekłe dolegliwości, np. przerośnięte migdały, skrzywiona przegroda nosa, polipy czy wady rozwojowe [1]. Zatkany nosek tylko czasami wymaga wizyty u lekarza, za to zawsze wymaga szczególnej troski.
PM-PL-OTRI-23-00115
Niedrożność małego noska, bez względu na jej przyczynę, stanowi duży problem. Problem ten jest tym większy, im dziecko jest młodsze, a komunikacja z nim trudniejsza. Uczucie zatkanego nosa bywa pierwszym objawem infekcji i alergii. Starsze dzieci są w stanie komunikować taki dyskomfort, niemowlęta są jej pozbawione. Dlatego im młodsze jest dziecko, tym większej uwagi potrzebuje ze strony rodzica. U niemowląt i bardzo małych dzieci przyczyną zatkanego nosa najczęściej są infekcje i zachłyśnięcia podczas karmienia [2]. Skąd wiadomo, że maluszek ma zapchany nos? Oddycha przez usta, ma problemy z przyjmowaniem pokarmu, chrapie, źle śpi. Dziecko, które ma zapchany nosek, może być marudne i tracić apetyt. Rodzic powinien wtedy podejrzewać infekcję lub reakcję alergiczną, w drogach oddechowych może również zalegać pokarm, który dostał się tam podczas karmienia. Bez względu na przyczynę takie objawy u niemowląt powinny skłaniać rodziców do wizyty u pediatry, gdyż nawet błaha infekcja u niemowlaka może wymagać oceny lekarskiej. Im dziecko jest młodsze, tym jego drogi oddechowe są węższe i łatwiej o sytuację, w której zalegająca w nich wydzielina zaburza proces oddychania [3].
Im dziecko starsze, tym większej liczby powodów zatkanego nosa możemy się spodziewać. Zapchany nos nadal może być skutkiem infekcji, która zdarza się przecież w każdym wieku, lub reakcji alergicznej, należy jednak zaznaczyć, że u maluchów poniżej 2. roku życia częściej występują alergie pokarmowe i kontaktowe. Alergie wziewne pojawiają się zazwyczaj po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia (choć mogą wystąpić w każdym wieku, także u młodszych dzieci) [4]. Komunikacja z dwulatkiem przebiega już całkiem sprawnie, dziecko w tym wieku, u którego nie występują problemy z rozwojem mowy, powinno używać już kilkudziesięciu – kilkuset słów [5] i jest w stanie przekazać informacje o dyskomforcie, z jakim wiąże się zapchany nos. Nawet jeśli dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze precyzyjnie opowiedzieć o złym samopoczuciu, z pewnością potrafi przekazać to za pomocą słów i gestów.
Infekcja, której nie towarzyszą niepokojące objawy takie jak wysoka temperatura (powyżej 38 stopni C), trudności z oddychaniem, świszczący oddech, intensywny kaszel czy ból w klatce piersiowej i wystąpienie alergicznego nieżytu nosa, nie wymagają wizyty lekarskiej. Jeśli problemem dziecka jest zapchany nosek, wystarczy użyć aerozolu, który pomoże odetkać nosek i przywróci komfort oddychania.
Zapchany nos u dziecka najczęściej jest wynikiem infekcji lub alergii.
Aby ulżyć malcowi w cierpieniu, stosuj aerozol Otrivin dla dzieci – preparat, który ułatwia oddychanie i poprawia samopoczucie dziecka.
Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, postaraj się sprawić, aby w jego otoczeniu było jak najmniej alergenów, świetnie sprawdzi się oczyszczacz powietrza.
Jeśli przyczyną zapchanego nosa jest infekcja, zadbaj o nawilżenie powietrza w pokoju maluszka.
Zapchany nosek potrzebuje natychmiastowej ulgi, dlatego w domowej apteczce nie może zabraknąć preparatu, który działa już od pierwszego użycia. W tym przypadku idealnie sprawdzi się Otrivin dla dzieci – aerozol stworzony z myślą o małych pacjentach.
Otrivin dla dzieci to spray, który działa poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych, zmniejszając dzięki temu przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, co skutkuje ułatwieniem oddychania przez nos. Specjalny skład leku (substancje wykazujące działanie nawilżające) zapobiega wysychaniu i podrażnieniu błony śluzowej nosa. Działanie leku Otrivin dla dzieci rozpoczyna się w ciągu 2 minut i utrzymuje się aż do 12 godzin. Aerozol idealnie sprawdza się w razie przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia zatok, może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego [6]. Preparat można stosować u dzieci od 2. roku życia, przy czym dzieci do 11. roku życia powinny korzystać z niego pod nadzorem osób dorosłych.
Bardzo ważne jest, żeby małe noski były udrażniane za pomocą preparatów przeznaczonych właśnie dla nich. Wybierając preparat przeznaczony dla maluchów, masz pewność, że jest on dostosowany do wieku twojego dziecka.
Poza niegroźnymi infekcjami i alergiami przyczyną zapchanego nosa mogą być również zapalenia zatok i zapalenia górnych dróg oddechowych, w tym zakażenia bakteryjne, które wymagają antybiotykoterapii. Jeśli infekcja przebiega z wysoką gorączką lub innymi niepokojącymi objawami, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Wizyty lekarskiej wymaga również alergia o ostrym przebiegu. W obu przypadkach używanie aerozolu do nosa przeznaczonego dla dzieci powinno stanowić uzupełniające leczenie objawowe [7].
Innym wskazaniem do wizyty lekarskiej jest obecność w nosie ciała obcego lub podejrzenie takiego stanu rzeczy. Jeśli więc wiesz, że twoje dziecko włożyło coś do nosa lub podejrzewasz, że mogło to zrobić, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza. Wizytę należy umówić nawet wtedy, kiedy ciało obce w nosie nie jest widoczne, może bowiem znajdować się w dalszej części dróg oddechowych, co stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Podstawą stwierdzenia obecności ciała obcego w nosie nie jest tylko wywiad z rodzicem, ale także rynoskopowe badanie nosa. Leczenie polega na usunięciu ciała obcego z nosa za pomocą narzędzi – szczypców i pincet, zazwyczaj nie wymaga ono podania znieczulenia. Znieczulenie podaje się jedynie wtedy, kiedy dziecko nie jest w stanie współpracować lub gdy ciało obce znajduje się bardzo głęboko[8].
[1] https://drlaryngolog.pl/kompendium/niedroznosc-nosa/
[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/78367,zatkany-nos-u-dziecka
[5] https://logospec.pl/czy-dwuletnie-dziecko-mowi/
[6] https://pl.gsk.com/media/7240/20210902-pl-pl-otrivindladzieci-clean.pdf
[8] https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/48986/38556
Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek.
Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat.
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)