Woda izotoniczna, hipertoniczna, a może hipotoniczna?
W aptekach możesz kupić różnego rodzaju preparaty, które mogą być stosowane do płukania i higieny nosa. Preparaty te różnią się składem, zarówno jeśli chodzi o substancje pomocnicze, jak i główny komponent. W preparatach donosowych bazę stanowią najczęściej woda izotoniczna, roztwór hipertoniczny i roztwór hipotoniczny. Preparaty stworzone na bazie tych roztworów mają różne zastosowanie i odmienne wskazania. Wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób z nich korzystać.
PM-PL-OTRI-23-00118
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych roztworów, skupmy się na tym, czym jest izotoniczność i dlaczego jest taka ważna. Aby to zrozumieć, musimy zapoznać się ze zjawiskiem osmozy. Osmoza to zachodzące spontanicznie zjawisko, w wyniku którego dochodzi do przenikania rozpuszczalnika (np. wody) przez membranę półprzepuszczalną z roztworu o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o stężeniu wyższym, czyli prowadzi do wyrównania stężeń obu roztworów. Różne roztwory mają różną ilość rozpuszczalnika, i tak roztwór, z którego ubywa rozpuszczalnika, nazywa się hipotonicznym, tego, w którym przybywa, nazywa się hipertonicznym. Gdy roztwory pozostają w równowadze osmotycznej, mówi się, że są izotoniczne względem siebie. Dlatego roztwory izotoniczne są "zgodne" z warunkami panującymi w odsłoniętych tkankach, między innymi w śluzówce nosa.
Roztwór izotoniczny jest roztworem, który ma dokładnie takie samo stężenie chlorku sodu jak to, z którym go porównujemy. Roztwory izotoniczne w preparatach donosowych mają taką samą zawartość chlorku sodu jak ludzkie tkanki i właśnie dzięki temu nadają się do przepłukiwania ran czy higieny nosa. Rozwór izotoniczny może służyć też do irygacji nosa, w celu utrzymania higieny i oczyszczenia z alergenów oraz do nebulizacji, w celu nawilżenia i oczyszczenia dróg oddechowych. Roztwór izotoniczny idealnie nadaje się do toalety nosa, zarówno tej codziennej, jak i tej związanej z katarem. Preparat stworzony na bazie roztworu izotonicznego pozwoli oczyścić nos i pozbyć się zalegających w nim zanieczyszczeń. Jeśli lekarz lub farmaceuta zaleci ci lek donosowy, przed jego podaniem zawsze warto użyć preparatu izotonicznego, który oczyści nozdrza i pozwoli podawanemu donosowo lekowi dotrzeć do głębi nozdrzy.
Apteczne półki uginają się po ciężarem różnego rodzaju preparatów, których można używać do codziennej higieny nosa. Jak wybrać ten właściwy? Przede wszystkim warto sprawdzić jego skład, można samemu zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu lub poprosić o pomoc farmaceutę. Jeśli kupujesz izotoniczny preparat do higieny nosa, zadbaj o to, by nie miał w składzie konserwantów. To bardzo ważne, gdyż najczęściej używanym w izotonicznych aerozolach do nosa konserwantem jest chlorek benzalkoniowy, który przy dłuższym stosowaniu może powodować przesuszenie błony śluzowej, a nawet kontaktowe zapalenie skóry [1]. Powinien za to zawierać substancje o działaniu nawilżającym, dzięki czemu zadba o to, aby śluzówka nosa nie była przesuszona, świetnie sprawdzi się tu np. wyciąg z aloesu. Preparat, który spełnia wszystkie wymienione wymagania – jest izotoniczny, nie zawiera konserwantów, posiada w składzie wyciąg z aloesu, a co za tym idzie doskonale oczyszcza i nawilża nos, to aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto. Zawarta w nim izotoniczna woda morska rozrzedza i rozluźnia śluz, wypłukując go wraz z nadmiarem zanieczyszczeń, takimi jak pyłki, alergeny oraz wirusy przeziębienia i grypy.
Wyciąg z aloesu w aerozolu z roztworem soli morskiej łagodzi podrażnienia górnych dróg oddechowych i nawilża suche przewody nosowe, co może być spowodowane niską wilgotnością wskutek przepływu powietrza, klimatyzacji lub centralnego ogrzewania.
Żeby lepiej zrozumieć, jak działa izotoniczność roztworów na śluzówkę nosa, wyobraźmy sobie… ślimaka i 3 szklanki z roztworami chlorku sodu
Ślimak, podobnie jak nasze nosy, wydziela śluz. Sprawdźmy teraz, jak ślimak zareaguje na 3 różne roztwory chlorku sodu
Roztwór hipertoniczny – ślimak zaczyna produkować więcej śluzu, podobnie działa śluzówka nosa
Roztwór izotoniczny – jest neutralny dla ślimaka. Ślimak będzie czystszy – jak nasz nos! 😊 Poza tym nic się nie zmieni
Roztwór hipotoniczny – ślimak się nawodni
Słownik języka polskiego podaje, że -hiper to pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na nadmiar lub ponadwymiarowość czegoś albo wskazujący na wielkość lub wysoki poziom czegoś [2]. Człon ten pochodzi od greckiego -hyper, co oznaczało "nad, ponad". To językowe wprowadzenie bardzo dobrze zaznacza nam, z jakim roztworem mamy do czynienia. Roztwór hipertoniczny to taki, w którym chlorku sodu jest "za dużo", jest go więcej niż w płynach występujących w ciele człowieka takich jak łzy czy… katar. Roztwory hipertoniczne mają wyższe stężenie chlorku sodu, dzięki temu woda przemieszcza się w ich kierunku. Preparat hipertoniczny "przyciąga" katar, dzięki czemu pozwala oczyścić nos, gdyż podanie takiego płynu do nosa powoduje napływ wody do jamy nosowej i udrożnienie zalegającej wydzieliny.
Dzięki temu roztwory hipertoniczne nadają się do spryskiwania i zakrapiania nosa w celu jego udrożnienia i odblokowania, irygacji nosa i nebulizacji. Trzeba jednak pamiętać, że nebulizacji przy użyciu płynu hipertonicznego nie można wykonywać przed snem.
Minusem roztworów hipertonicznych jest to, że stosowane zbyt długo mogą prowadzić do wysuszenia śluzówki nosa, dlatego do codziennej toalety lepiej używać roztworów izotonicznych, najlepiej takich, które zawierają dodatkowo substancje nawilżające.
Jak łatwo się domyślić, przedrostek hipo- jest przeciwieństwem hiper- i jest to pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczający: "pod, poniżej, poniżej normy" [3]. Takie roztwory nie mają zastosowania do higieny nosa. Znajdują zastosowanie w napojach dla sportowców i płynach nawadniających, które stosujemy np. w czasie biegunki czy wymiotów.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)