Oddech a smog
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że smog ma negatywy wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania wykazują, że upośledza rozwój płuc u dzieci przed i po urodzeniu, zaostrza choroby przewlekłe, pogarszając komfort życia i skracając je [1]. Zarówno krótko-, jak i długotrwała ekspozycja na podwyższone stężenia typowych zanieczyszczeń powietrza wiąże się ze zwiększoną zapadalnością i umieralnością na choroby układu oddechowego [2]. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko rozwoju alergii, astmy, POChP i raka płuc.
PM-PL-OTRI-23-00119
Określenie smog pochodzi z języka angielskiego, wzięło się z połączenia dwóch słów: smoke – dym i fog – mgła. Smog bardzo dobrze oddaje połączenie dwóch angielskich słów, gdyż smog to nie to samo co po prostu zanieczyszczone powietrze. To połączenie zanieczyszczonego powietrza i określonych warunków atmosferycznych. W uproszczeniu możemy przyjąć, że smog to zanieczyszczenia zawieszone w nieruchomym powietrzu. Wysokiemu poziomowi smogu sprzyjają: brak wiatru, brak opadów i mgły. Zanieczyszczeniom łatwiej wtedy "zawisnąć" w powietrzu.
Słowo smog kojarzy nam się z angielskim fog, samo zjawisko przywodzi nam na myśl warunki pogodowe, które odpowiadają porom roku takim jak jesień i zima. Trzeba mieć jednak świadomość, że smog występuje przez cały rok, wyszczególnić możemy kilka jego rodzajów.
Smog, który występuje najczęściej, to tzw. smog londyński. Ten rodzaj smogu faktycznie najbardziej dokucza w sezonie jesienno-zimowym. Ma związek z sezonem grzewczym, a jego przyczyną są duże ilości zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla, pyły i benzopiren (o działaniu rakotwórczym) [3].
Smog Los Angeles to rodzaj smogu, z którym przez cały rok zmagają się największe miasta świata. Główną przyczyną tego rodzaju smogu jest bardzo duży ruch uliczny i związana z nim nadmierna emisja spalin. Smog tego rodzaju zawiera w składzie duże ilości azotu i dwutlenku węgla, które wchodząc w reakcje chemiczne, wytwarzają szkodliwy dla zdrowia ozon.
Smog wtórny to smog, z którym mamy do czynienia latem, ale jest on konsekwencją smogu zimowego. W okresie zimowym smog osadza się na różnych powierzchniach, np. ulicach i budynkach. Latem, kiedy brakuje opadów, "wysuszony", lekki smog wzbija się w powietrze. Niebezpieczne dla zdrowia pyły unoszą się i trafiają do naszych dróg oddechowych [4].
Chroń się przed smogiem
Nie wychodź na zewnątrz, gdy normy zanieczyszczeń w powietrzu są znaczenie przekroczone
W domu stosuj oczyszczacz powietrza
Spaceruj z dala od miejsc, w których stężenie smogu jest duże, najlepiej poza miastem lub tam, gdzie jest dużo zieleni
Pamiętaj o codziennej higienie nosa preparatem Otrivin Oddychaj Czysto
Smog składa się z szeregu substancji, takich jak tlenek węgla, tlenek azotu, aldehydy czy pył zawieszony. Wymieniony na końcu pył zawieszony jest szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Cząsteczki pyłu zawieszonego potrafią być bardzo małe, te najmniejsze mają średnicę poniżej 2,5 mikrometra. Żeby wyobrazić sobie taką cząsteczkę, możemy przyjąć, że jest ona ok. 30 razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Oznacza to, że są w stanie w sposób niezauważony wniknąć do układu oddechowego, "zagnieździć się" w pęcherzyku płucnym, a stamtąd trafić do krwioobiegu, a więc każdej komórki ciała. Biorąc pod uwagę inne szkodliwe substancje zawarte w smogu, możemy powiedzieć, że do organizmu trafia prawdziwy "koktajl Mołotowa", który najpierw trafia do płuc, a następnie roznosi się po całym organizmie [5].
Smog może powodować szereg różnych chorób układu oddechowego. Począwszy od kataru, kaszlu, które przypominają przeziębienie, poprzez alergie, aż po astmę, POChP i nowotwory płuc [6]. Ale nawet te z pozory błahe objawy wywoływane przez smog niosą za sobą poważne konsekwencje. Katar i kaszel nie są przeziębieniem, ale wynikiem toksycznego działania cząsteczek pyłu zawieszonego, który trafił do naszego układu oddechowego. Pył może m.in. zatykać naczynia krwionośne, prowadząc do ich miażdżycy, a następnie rozwoju nadciśnienia prowadzącego do udarów i zawałów [7].
Podczas jednego z katowickich Kongresów Wyzwań Zdrowotnych Aneta Ciślak z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przytoczyła wyniki badania przeprowadzonego przez pracowników tej instytucji. Wskazują one, że w aglomeracji górnośląskiej podczas występowania smogu aż o 12 proc. wzrasta liczba pacjentów z zawałem serca i aż o 16 proc. liczba chorych z udarem [8]. Smog niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, które choć zaczynają się od układu oddechowego, to zdecydowanie się na nim nie kończą.
Badania pokazują też, że smog przyczynia się do rozwoju nowotworów. Poza rakiem płuc są to nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i narządów kluczowych takich jak trzustka, wątroba, pęcherz moczowy, narządy rodne u kobiet i prostata u mężczyzn.
Smog jest szkodliwy dla każdego z nas, jednak szczególnie narażone na jego działanie są osoby z tzw. grup ryzyka. Pierwszą z nich są dzieci, szczególnie te najmłodsze. Przyjmują one najwięcej szkodliwych substancji w przeliczeniu na masę ciała. Smog wpływa m.in. na odporność organizmu. Badania dowodzą, że dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem cztery razy częściej łapią infekcje wirusowe [9].
Na drugim miejscu wśród grup ryzyka plasują się seniorzy. Tu zagrożenie wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze ich układ immunologiczny nie działa już tak dobrze, a ich układ oddechowy gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniami z powietrza. Po drugie często są obciążeni nawet kilkoma chorobami przewlekłymi [10].
Na podium osób najbardziej narażonych na działanie smogu stoją także osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę lub POChP (aż 6 mln Polaków), oraz na przewlekłe choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, które dotyczy aż 10 mln Polaków! [11]
Szczególnie chronić przed smogiem należy także kobiety w ciąży i ich nienarodzone jeszcze dzieci. Dzieci, których matki oddychały w ciąży zanieczyszczonym powietrzem, rodzą się z mniejszą masą urodzeniową i są bardziej podatne na zachorowania na astmę i alergie [12].
Biorąc pod uwagę liczebność wymienionych grup, trzeba zauważyć, że w grupie ryzyka związanego z chorobami wywołanymi przez powietrze złej jakości jest ponad połowa Polaków! To bardzo wyraźnie wskazuje, jak dużym problemem jest smog.
Wiedząc, jak poważnym zagrożeniem dla nas i naszych bliskich jest smog, powinniśmy robić wszystko, by się przed nim chronić. Aby zadbać o zdrowie, unikajmy oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli mamy taką możliwość, w dniach, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są znacznie przewyższone, pozostańmy w domu, w którym warto mieć oczyszczacz powietrza. Jeśli już musimy przebywać na zewnątrz, najlepiej zdecydować się na spacer poza godzinami szczytu, najlepiej w miejscu, w którym możemy liczyć na lepszą jakość powietrza, np. za miastem.
Warto obserwować komunikaty dotyczące poziomu smogu, zwłaszcza jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci. Informacjami na temat przekroczonych norm powinno dzielić się też z dziadkiem czy babcią.
Nasze nosy działają jak filtry, które wyłapują z powietrza alergeny, drobnoustroje oraz szkodliwe substancje. Dlatego tak ważne jest, aby po przebywaniu na zewnątrz zadbać o higienę nosa. Dzięki temu zanieczyszczenia z powietrza nie wnikną w głąb dróg oddechowych. Po powrocie do domu sięgnij po preparat, który w delikatny sposób oczyszcza nos, usuwa pyłki, kurz i szkodliwe substancje i ułatwia oddychanie. Takim preparatem jest aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto – w 100% naturalny, niezawierający konserwantów izotoniczny roztwór wody morskiej, ułatwiający oddychanie. Każde użycie delikatnie i naturalnie oczyszcza drogi oddechowe, przywracając nosowi zdolność filtrowania zanieczyszczeń z powietrza.
Toaleta nosa powinna być codziennym rytuałem, wykonuj ją 1 lub 2 razy dziennie, zwłaszcza przed snem
Do każdej dziurki nosa podawaj jedno krótkie rozpylenie
Zadbaj o to, aby toaletę nosa wykonywali wszyscy domownicy. Ucz dzieci dobrych nawyków higienicznych
Dzieci do 11. roku życia powinny dbać o higienę nosa pod nadzorem dorosłych
Pamiętaj, że każdy z domowników musi mieć własne opakowanie aerozolu, tak jak ma własną szczoteczkę do zębów
[2] https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1346.pdf.
[3], [4] https://airly.org/pl/czy-latem-wystepuje-smog/.
[5] https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/wywiady/313268,wazne-slowa-o-smogu
[6] https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1346.pdf
[7] https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/wywiady/313268,wazne-slowa-o-smogu
[8] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C836773%2Csmog-zaostrza-choroby-i-skraca-zycie.html
[9], [10], [11], [12] https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/wywiady/313268,wazne-slowa-o-smogu.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)