Tajemnice oddychania
Kiedy mówię "oddech", myślisz "płuca". Choć płuca jednoznacznie kojarzą nam się z narządem odpowiedzialnym za oddychanie, to układ oddechowy jest skomplikowanym mechanizmem, a płuca są tylko jednym z jego elementów. Zapraszamy cię do odbycia niesamowitej wyprawy do wnętrza ludzkiego ciała, dostaniemy się tam… przez nos!
Drogi oddechowe zaczynają się nosem, a właściwie parzystymi nozdrzami przednimi, które przechodzą w jamę nosową. Przegroda nosowa dzieli jamę nosa na dwie połowy – prawą i lewą. Następnie wyróżniamy nozdrza tylne, które prowadzą do nosowej części gardła. To właśnie jama nosowa i gardło stanowią pierwszą część układu oddechowego, nazywamy je górnymi drogami oddechowymi. Ponieważ powietrze może trafiać do gardła również przez jamę ustną, ją też często zalicza się do układu oddechowego.
Łącząca gardło i tchawicę, będąca jednocześnie narządem, dzięki któremu wydajemy głos, krtań uznawana jest za początkowy element dolnych dróg oddechowych. Znajdująca się poniżej krtani tchawica wygląda jak rura, która wyścielona jest dwoma rodzajami błon – błoną włóknistą i błoną śluzową. Dalej tchawica rozgałęzia się na dwie "rurki" o mniejszej średnicy, te "rurki" to oskrzela. Zbudowane są jak drzewo, gałęzie oskrzeli głównych wrastają w płuca i tam dzielą się na coraz mniejsze oskrzela, a ich najdrobniejsze elementy nazywamy oskrzelikami. Ostatnim odgałęzieniem są oskrzeliki końcowe, które przechodzą w oskrzeliki oddechowe, a następnie w przewody pęcherzykowe. Wszystkie rozgałęzienia jednego oskrzelika otacza tkanka łączna, tworząc pęcherzyk płucny, nazywany też gronkiem. Grupy pęcherzyków tworzą tzw. płaciki płucne, będące "cegiełkami", z których zbudowany jest organ.
Płuca, w swojej strukturze, składają się ze składnika oskrzelowego (wspomniane wyżej oskrzeliki) i składnika pęcherzykowatego (pęcherzyki płucne). Składnik oskrzelowy tworzy w płucach silnie rozgałęzione drzewko oskrzelowe, które służy do przewodzenia powietrza.
Pęcherzyki płucne to te małe, połączone ze sobą miseczkowate uwypuklenia, przez ściankę których odbywa się wymiana gazowa między powietrzem a krwią. Pęcherzyki oplecione są przez bardzo drobne naczynia krwionośne, nazywane naczyniami włosowatymi. Przez te właśnie naczynia krew doprowadzana jest do cienkich ścianek pęcherzyków.
W płucach człowieka znajduje się od 300 do 400 mln pęcherzyków płucnych, co sprawia, że powierzchnia oddechowa płuc jest bardzo duża i wynosi ok. 100 mkw. [1] podczas jednego głębokiego oddechu. Żeby zrozumieć, jak jest ogromna, wyobraź sobie, że pęcherzyki płucne rozłożone "na płasko" zajęłyby powierzchnię kwadratu o boku 10 m!
Każda komórka naszego ciała do sprawnego funkcjonowania potrzebuje tlenu. Tlen trafia do komórek właśnie dzięki temu, że oddychamy. Proces oddychania nazywany jest wymianą gazową, bo polega na pobieraniu ze środowiska tlenu i wydalaniu do niego dwutlenku węgla. Każdy nasz oddech, choć trwa zaledwie chwilę, nie jest wcale prostym procesem.
Powietrze, które wdychamy, musi zostać oczyszczone i ogrzane, zaczyna dziać się to już w nosie, proces jest kontynuowany w dalszej części dróg oddechowy, które pokryte są nabłonkiem, rzęskami oraz śluzem – do nich przykleja się kurz i drobne zanieczyszczenia. Drobinki zanieczyszczeń, które dostaną się do dalszego odcinka układu oddechowe, są wydalane na zewnątrz poprzez kasłanie lub kichanie. Oczyszczone i ciepłe powietrze musi jeszcze zostać nawilżone. Kiedy ma już odpowiednią czystość, temperaturę i wilgotność, trafia do płuc, gdzie przez pęcherzyki płucne i naczynia włosowate dostaje się do krwi, a wraz z nią do każdej komórki ciała.
Przez pęcherzyki płucne tlen z powietrza trafia do krwi, a pozostałe gazy zostają wydychane.
O nosach myślimy zazwyczaj w kategoriach estetycznych. Narzekamy, że są za duże, za szerokie, zbyt garbate. Mało uwagi poświęcamy myśleniu o tym, czemu tak naprawdę służy nos, który jest czymś zdecydowanie więcej niż najbardziej wystającym elementem twarzy. Pora lepiej go poznać i zrozumieć, jak ważną pełni rolę.
Nos umożliwia nam swobodne oddychanie i dotlenienie organizmu, chroni przed bakteriami i wirusami, a dzięki temu, że jest też narządem węchu, dostarcza wielu informacji o świecie. Śmiało można uznać, że nos gwarantuje nam przetrwanie. Zmysł węchu rozwija się jako pierwszy ze zmysłów, już w łonie matki. Nowonarodzone dziecko za pomocą zmysłu węchu kieruje się w stronę piersi matki, aby sięgnąć po życiodajny pokarm. Za pomocą węchu, a więc dzięki naszym nosom, oceniamy atrakcyjność pokarmów i… innych ludzi. Wąchamy jedzenie, gdy nie wiemy, czy jest jeszcze zdatne do spożycia. Ta funkcja nosa była jeszcze ważniejsza dla naszych praprzodków, którzy posługiwali się węchem, poszukując pożywienia i określali, czy nie jest ono trujące. Nos jest też organem, który pozwala odczuwać przyjemność, kiedy wąchamy kwiaty lub ubrania wyprane w płynie o ulubionym zapachu.
Nos, który widzimy u siebie i innych, to tzw. nos zewnętrzny, który składa się z nasady, grzbietu, koniuszka i ruchomych skrzydełek. Ta kostno-chrzęstna konstrukcja pokryta jest skórą, w której znajdują się gruczoły potowe i łojowe.
Wnętrze nosa, czyli jama nosowa, jest dużo bardziej skomplikowane w swojej funkcji i budowie. Jama nosowa jest skomplikowanym narzędziem, które swoją funkcją odpowiada klimatyzatorowi, oczyszczaczowi i nawilżaczowi powietrza w jednym. Wrota do tego niesamowitego miejsca stanowią nasze dziurki w nosie, tuż za nimi znajduje się przedsionek nosa. To właśnie w przedsionku wyścielonym wielowarstwowym nabłonkiem płaskim, z systemem włosków, rozpoczyna się proces filtrowania, ogrzewania i nawilżania powietrza. Włoski, które z estetycznego punktu widzenia wydają nam się zbędne, pełnią bardzo ważną funkcję, to właśnie na nich zatrzymują się zanieczyszczenia. Część oddechowa nosa wyposażona jest w błonę śluzową z rzęskami i śluzem. Taka budowa nosa sprawia, że staje się on swego rodzaju torem przeszkód, w którym lepki śluz blokuje i okleja bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, które chcą się dostać do wnętrza naszego ciała, a rzęski wymiatają i transportują zanieczyszczenia w kierunku gardła.
Nos jest więc żołnierzem z pierwszej linii frontu, który broni nasz układ oddechowy przed wtargnięciem wroga. A wróg, o którym mowa, mógłby siać spustoszenie, powodując choroby układu oddechowego.
Działanie układu oddechowego może zostać zaburzone przez różne czynniki, m.in. palenie tytoniu, oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem oraz choroby. Do tych ostatnich zaliczyć możemy zarówno poważne schorzenia przewlekłe takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), wirusowe i bakteryjne choroby zapalne, jak i sezonowe infekcje i alergie.
Nieżyt nosa może być chorobą infekcyjną, najczęściej wywoływaną przez wirusy, ale czasem dochodzi też do bakteryjnego zapalenia śluzówki, wywołanej m.in. przez bakterie Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis i Haemophilus influenzae [2]. Zakażenia bakteryjne zazwyczaj stanowią nadkażenie wcześniejszej infekcji wirusowej. W przypadku infekcji mówimy o ostrym prostym nieżycie. Objawia się on katarem, początkowo wodnistym, a w drugiej fazie choroby gęstniejącym, oraz obrzękiem śluzówki. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu kropli i aerozoli donosowych, które zmniejszą obrzęk śluzówki i pomagają usuwać zalegającą w nosie wydzielinę.
Nieżyt nosa może być też chorobą przewlekłą. Przewlekły nieżyt nosa dzielimy na alergiczny nieżyt nosa, w skrócie ANN, kiedy choroba ma podłoże alergiczne, oraz idiopatyczny nieżyt nosa, nazywany także naczynioruchowym. W chorobach alergicznych stosuje się leki antyhistaminowe oraz glikosteroidy. Leczenie objawowe nie różni się od leczenia kataru, który nie jest alergiczny, kluczowe jest oczyszczanie nosa z wydzieliny i obkurczanie śluzówki przy użyciu preparatów donosowych.
Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, wywołują ją wirusy grypy typu A, B lub C z rodziny Orthomyxoviridae [3]. Grypa przenosi się drogą kropelkową i jest chorobą wysoce zakaźną. Co ważne, zarazić można się nawet od osoby, która jest nosicielem wirusa, ale sama nie ma objawów. Wirus grypy wnika do dróg oddechowych i prowadzi do martwicy komórek nabłonka, który je wyścieła. Dla grypy charakterystyczny jest nagły początek choroby z występującą nagle wysoką gorączką, katarem lub uczuciem zatkanego nosa, ogólnym złym samopoczuciem i bólami mięśniowymi. Grypa może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu i opon mózgowych [4]. Bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania grypie są szczepienia ochronne, jednak w Polsce wyszczepialność przeciwko grypie jest znikoma.
Grypę leczy się objawowo, za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz preparatów donosowych. W pierwszej fazie choroby możliwe jest podanie leków antywirusowych.
Choroby zapalne układu oddechowego wywołują te same bakterie i wirusy, które odpowiadają za przeziębienie czy grypę. Objawami zapalenia zatok są silny ból w rejonie twarzy i czoła, który nasila się przy pochylaniu głowy, katar – często gęsty, utrudniający lub uniemożliwiający oczyszczenie nosa. Objawami zapalenia oskrzeli i płuc jest silny kaszel, któremu towarzyszyć może ból w klatce piersiowej. W chorobach występuje gorączka, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni i katar [5].
Leczenie uzależnione jest od źródła zakażenia. Nie zawsze w zapaleniu zatok, oskrzeli czy płuc konieczne jest podawanie antybiotyku. Jednym ze współczesnych wyzwań medycyny jest antybiotykooporność, czyli sytuacja, w której bakterie przestają reagować na antybiotyki, gdyż się na nie uodporniły. Wynika to z faktu powszechnego przyjmowania antybiotyków nawet wtedy, gdy nie jest to koniecznie. Choroby zapalne układu oddechowego często mają podłoże wirusowe, wtedy antybiotyk nie ma wpływu na proces leczenia [6]. Antybiotyki należy przyjmować wyłącznie wtedy, kiedy choroba ma podłoże bakteryjne. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną, konieczne będzie jednak leczenie objawowe, którego podstawą są leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz preparaty, które rozrzedzają wydzielinę i pomagają ją usuwać oraz obkurczają śluzówkę nosa, dzięki czemu likwidują uczucie jego zatkania.
Nos brama dróg oddechowych
Nos nie powstał po to, aby pełnić funkcję estetyczną. Długi, krótki, szeroki czy garbaty, najważniejsze, aby był zdrowy. Prawidłowo funkcjonujący nos sprawia, że drobnoustroje i zanieczyszczenia nie dostają się do wnętrza dróg oddechowych.
Apsik na zdrowie!
Kichanie jest sposobem na wydalenie z dróg oddechowych różnego rodzaju zanieczyszczeń, co z pewnością służy zdrowiu. Odruchowe mówienie "na zdrowie", gdy ktoś kichnie, nie jest więc pozbawione sensu.
Włosy w nosie nie rosną na złość.
We współczesnym świecie dużą wagę przykładamy do wyglądu. Włosy w nosie wydają się być defektem kosmetycznym, ale tak naprawdę pełnią ważną rolę, zatrzymują kurz, bakterie i wirusy.
[1] https://fizjoterapeuty.pl/anatomia/uklad-oddechowy.html
[2] prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Wielka Interna Pulmonologia, część I, Medical Tribune Polska, 2020
[3], [4] https://podyplomie.pl/grypa/posts/210.grypa-aspekty-kliniczne-i-problem-zdrowia-publicznego
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)