Niezbędnik alergika
Jeśli czekasz na wiosnę, na czas, w którym pąki strzelają zielenią, kwiaty zaczynają kwitnąć, a liście drzew delikatnie szumieć przy powiewach ciepłego wiatru i myślisz, że wszyscy mają tak samo i nie mogą doczekać się jej nadejścia, jesteś w błędzie. Alergikom nadejście wiosny spędza sen z powiek, nic w tym dziwnego, w Polsce chorych uczulają najczęściej pyłki traw, chwastów i drzew [1].
PM-PL-OTRI-23-00070
O alergii mówi się, że jest chorobą cywilizacyjną XX i XXI w., jednak jej objawy opisywano już wcześniej. Samo słowo "alergia" wskazuje już, z jaką chorobą mamy do czynienia, pochodzi ono z greki i składa się z dwóch innych słów: allos – odmienny, ergos – reakcja [2]. Alergia to właśnie taka "inna" – nadmierna, nieprawidłowa – reakcja układu odpornościowego na alergen [3]. Zetknięcie się osoby zdrowej z takim czynnikiem nie powoduje żadnej reakcji, jest ono dla organizmu obojętne.
Alergiczny nieżyt nosa to obrzęk błon śluzowych nosa wywołany alergenami wziewnymi, zarówno sezonowymi, jak i całorocznymi [4].
W Polsce na alergiczny nieżyt nosa choruje ok. 22 proc. populacji, a chorych uczulają najczęściej pyłki traw (np. wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i żyto), chwastów (np. bylica pospolita, babka lancetowata) oraz drzew (np. brzoza, leszczyna, jesion, wierzba, dąb) [5]. Ponieważ pylenie powtarza się mniej więcej w tych samych okresach w roku, mówimy o sezonowości pyleń, a samą alergię określamy mianem sezonowej. Poza pyłkami roślin alergię sezonową mogą wywoływać także zarodniki pleśni.
W Polsce rośliny pylą najintensywniej w okresie wiosenno-letnim, ale np. leszczyna zaczyna pylić już w styczniu [6]. Alergicy muszą być więc gotowi na zaostrzenia przez cały rok.
Osoby cierpiące na alergię powinny być przygotowane na to, że jej uciążliwe objawy mogą pojawić się w każdej chwili. Podstawę wyposażenia niezbędnika, który zawsze powinien mieć przy sobie alergik, stanowi kalendarz pyleń. Można go wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej w smartfonie, ale zdecydowanie lepiej jest korzystać z bieżących, stale aktualizowanych komunikatów dotyczących pylenia. Do tego celu możesz używać przeznaczonych dla alergików aplikacji lub serwisów tematycznych, na których publikowane są komunikaty o pyleniu.
Otrivin Allergy to lek, który dzięki zawartym w nim substancjom czynnym hamuje reakcję alergiczną. Zmniejsza przekrwienie błony śluzowej, a tym samym jej obrzęk. Preparat działa w sposób, który nie zaburza czynności rzęsek nabłonka jamy nosowej, a więc nie zaburza naturalnych procesów. Otrivin Allergy zmniejsza katar i ułatwia oddychanie. Lek działa na tyle długo, że dla utrzymania komfortu oddychania wystarczą 3–4 dawki dziennie. Ma wygodną postać aerozolu, mogą stosować go dorośli i dzieci, które ukończyły 6. rok życia, przy czym dzieci do 12. roku życia powinny korzystać z preparatu pod nadzorem dorosłych.
Z pomocą alergikom przychodzą nie tylko leki, ale także… technologia. Jakość życia osób uczulonych na pyłki roślin z pewnością poprawi oczyszczacz powietrza. Producenci oczyszczaczy podają, że ich produkty potrafią wyłapać z powietrza nawet ponad 99 proc. smogu, pyłków, kurzu i sierści [7].
Suszenie ubrań na rozstawionej w mieszkaniu suszarce to proszenie się o to, aby osiadły na nich alergeny. Jeszcze łatwiej o to wtedy, gdy suszymy ubrania na tarasie, balkonie lub w ogródku. Z pomocą przyjdzie suszarka bębnowa, która pomoże ograniczyć kontakt z alergenami.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, nie dla ciebie kwietne łąki. Koniecznie zadbaj o to, aby trawniki były koszone regularnie. Jeśli jesteś uczulony na pyłki trawy, najlepiej żebyś nie kosił trawy osobiście. Koszenie musi być na tyle częste, aby uniknąć kwitnienia i pylenia. Zrób też przegląd roślinności w ogrodzie, być może któraś z roślin w nim rosnących również cię uczula.
Alergia zapisana w genach
Ryzyko rozwoju alergii jest większe, jeśli ktoś w rodzinie był alergikiem lub jeśli pacjent chorował na alergię pokarmową w dzieciństwie
Alergia może być całoroczna
Alergia nie musi być sezonowa. Do najczęstszych alergenów całorocznych zaliczamy m.in. roztocza i alergeny zwierząt (np. psa, kota, konia, gryzoni).
Nieżyt nosa
Objawy nieżytu nosa to przede wszystkim: wodnisty katar, kichanie, uczucie zatkanego nosa, swędzenie nosa, a czasem także oczu, uszu, podniebienia lub gardła, a czasem także utrata węchu.
Alergia – choroba całej rodziny
Nawet jeśli alergikiem jest tylko jedna osoba, ma to wpływ na całą rodzinę. Wymaga np. planowania wyjazdów wakacyjnych tak, by nie szkodzić choremu.
Osoby ze skłonnością do alergii powinny szczególną uwagę zwracać na tekstylia w swoim domu. Alergeny osiadają na zasłonach, narzutach i pokryciach sof, kanap czy foteli. Jeśli objawy alergii nasilają się po powrocie do domu, przeanalizuj, gdzie może znajdować się siedlisko alergenów. Jeśli katar daje się we znaki, rozważ rezygnację z niektórych elementów wyposażenia wnętrza. Jeśli alergikiem jest dziecko, ogranicz w jego pokoju ilość pluszaków i tekstylnych zabawek. Zadbaj, aby te, z którymi nie może się rozstać, były prane wystarczająco często.
Alergik, lub rodzice małego alergika, powinien wyposażyć się przede wszystkim w wiedzę. Rzetelna edukacja na temat schorzenia, z którym się mierzysz, pomoże ci w każdym aspekcie życia. Rozumienie choroby i ograniczeń, jakie się z nią wiążą, pomogą ci zorganizować się tak, aby uniknąć zaostrzeń alergii, zarówno wtedy, kiedy kupujesz kwiaty na balkon, jak i wtedy, kiedy planujesz wakacyjny wyjazd.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa
[2], [3] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia
[4], [5] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa
[6] http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php?r=region_3
[7] https://levoit.pl/produkt/oczyszczacz-hepa-h13-skutecznosc-99-95/
Jeden ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny (Phenylephrinum) oraz 0,25 mg dimetyndenu maleinianu (Dimetindeni maleas). Jedna dawka zawiera 0,3536 mg fenylefryny i 0,0354 mg dimetyndenu maleinianu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Roztwór zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu oraz olejek lawendowy deterpenowany zawierający: geraniol, linalol, kumarynę oraz limonen.
Leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa.Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)