Codzienna higiena i profilaktyka czystego oddechu

autor: Wioleta Szulejewska
podziel się:

Czy wyobrażasz sobie dzień, w którym zaniedbujesz higienę jamy ustnej? Nie myjesz zębów, nie używasz nici dentystycznych, nie płuczesz ust płynem do płukania? Dbanie o higienę jamy ustnej czy higienę uszu jest standardem, który nie budzi wątpliwości. Higiena nosa również powinna stać się codziennym nawykiem. Bagatelizowanie tej czynności może prowadzić do podrażnień, wysuszenia śluzówki, a nawet obrzęków i infekcji.

PM-PL-OTRI-23-00068

Higiena nosa – dlaczego to takie ważne?

Nos jest początkowym elementem układu oddechowego. Jego funkcją jest oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które przez drogi oddechowe trafia do płuc. Część zanieczyszczeń, które trafiają do nosa, zatrzymują włoski znajdujące się w nosie. Błona śluzowa nosa, wyposażona w mechanizm śluzowo-rzęskowy, oczyszcza powietrze i nawilża je. Obecna w nosie wydzielina śluzowa zbiera zanieczyszczenia, a rzęski przesuwają je w górę, aby mogły zostać wydalone z organizmu. Zawarty w błonie śluzowej lizozym wykazuje wobec pewnych drobnoustrojów działanie bakteriobójcze. Nos działa więc jak nawilżacz, ogrzewacz i oczyszczacz powietrza oraz ochrona przed patogenami [1].

Co szkodzi nosowi?

Istnieje wiele czynników, które pogarszają stan nosa. Naszym nosom nie służy zbyt niska i zbyt wysoka temperatura oraz suche i zanieczyszczone powietrze, z czym często mamy do czynienia w pomieszczeniach z klimatyzacją. Szczególnie niekorzystnie na stan zdrowia nosa wpływa dym tytoniowy, bez względu na to, czy palenie następuje w sposób czynny czy bierny. Nasze nosy nie lubią także alkoholu.

Jeśli chcemy zachować zdrowie dróg oddechowych, powinniśmy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, które ma wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, oraz unikać urazów nosa.

Nie każdy czynnik, który niekorzystnie wpływa na zdrowie nosa, jest od nas zależny. Negatywnie na nos działają zaburzenia hormonalne, alergie, stany zapalne i proces starzenia się [2].

Dlaczego nosem, a nie ustami?

Proces oddychania może odbywać się także przez usta. Dlaczego więc skupiamy się na nosie? Oddychanie przez nos ma wiele korzyści, pierwszą z nich jest wspomniane już wyżej oczyszczanie, nawilżanie i ogrzewanie powietrza. Oddychanie przez usta jest pozbawione tego procesu. Kiedy oddychamy przez usta, do naszych płuc trafia więc nieoczyszczone, nienawilżone i nieogrzane powietrze, co może skutkować infekcją [3].

Oddychanie nosem ma wpływ także na stan zdrowia jamy ustnej. Oddychanie przez usta może wiązać się ze zmianą pH w ustach na kwaśne [4], co sprzyja próchnicy, dodatkowo chroniczne oddychanie przez usta może sprzyjać powstawaniu wad zgryzu [5]. Ponadto oddychanie przez usta może wiązać się z hiperwentylacją, która może prowadzić do niedotlenienia organizmu [6]. Oddech przez usta nie angażuje przepony, która ma ogromne znaczenie dla stabilizacji kręgosłupa [7]. Oddychanie przez nos ma więc ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Ale aby oddychać pełną piersią, konieczne jest dbanie o prawidłową higienę nosa.

Higiena nosa – codzienna rutyna

Codzienna pielęgnacja nosa powinna służyć oczyszczaniu jam nosowych oraz nawilżaniu błon śluzowych. Zaniedbując codzienną higienę, przyczyniamy się do powstawania przykrych dolegliwości, takich jak suchość w nosie, podrażnienia, a nawet stany zapalne.

Rutynowa pielęgnacja powinna polegać na używaniu preparatu, który pomoże usunąć zalegającą w nosie wydzielinę i znajdujące się w jamie nosa zanieczyszczenia.

Do czyszczenia nosa stosujemy preparaty w aerozolu, świetnie sprawdzą się tu w 100 proc. naturalne, izotoniczne roztwory wody morskiej, np. aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto, który oczyszczając nos z zalegających zanieczyszczeń, wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. Preparat delikatnie oczyszcza nos i nawilża przewody nosowe. Izotoniczna woda morska rozrzedza i rozluźnia śluz, wypłukując go wraz z nadmiarem zanieczyszczeń, takimi jak pyłki, alergeny oraz wirusy przeziębienia i grypy. Preparat zawiera wyciąg z aloesu o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia.

Oczyszczanie nosa powinno przebiegać bez pośpiechu i niezbyt intensywnie. Końcówkę aerozolu należy wsunąć delikatnie do nosa, w stronę jego skrzydełka, pod kątem ok. 60 stopni. Najlepiej psikać prawą ręką w lewą dziurkę, a lewą ręką w prawe nozdrze [8]. Ze względów higienicznych jedno opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jedną osobę, każdy z domowników powinien mieć własny preparat, tak jak posiada własną szczoteczkę do zębów.

Jeśli dodatkowo używasz do higieny nosa patyczków higienicznych, uważaj, żeby nie wsuwać ich głęboko. Możesz też całkowicie z nich zrezygnować, dobrej jakości spray z powodzeniem je zastąpi.

Higiena nosa – sytuacje nadzwyczajne

Zdarzają się sytuacje, kiedy o higienę nosa trzeba dbać szczególnie. Wzmożona higiena nosa jest konieczna zawsze wtedy, kiedy dopada nas katar, pojawi się obrzęk, stan zapalny śluzówki nosa, jej podrażnienie lub jeśli na jej powierzchni pojawiają się rany. Do takich sytuacji szczególnych można zaliczyć też stan po urazie lub operacji [9]. Wzmożona higiena pomoże złagodzić dolegliwości i przyspieszyć ich wyeliminowanie. Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu Otrivin Oddychaj Czysto nie zauważysz poprawy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i poproś, żeby polecili ci inny produkt z szerokiej oferty produktowej Otrivinu, gdyż konieczne może być użycie preparatu o szerszym spektrum działania.

Źródła:

[1], [2] https://www.doktorekradzi.pl/higiena-nosa/

[3], [4], [5], [6], [7] Sandra Osipiuk-Sienkiewicz, Oddychanie nosem.

[8] dr n. med. Magdalena Arcimowicz, webinarium "Dlaczego badanie nosa jest tak ważne w leczeniu ANN", wydawnictwo Boonier Healthcare, 02.03.2023 r.

[9] Prof. dr hab. n. med. Paweł Golusiński, Zalecenia po zabiegu plastyki przegrody nosa, https://www.youtube.com/watch?v=dfKxWyExjec

Otrivin Oddychaj Czysto. Aerozol do nosa
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)

Oddech a smog

autor: Wioleta Szulejewska
podziel się:

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że smog ma negatywy wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania wykazują, że upośledza rozwój płuc u dzieci przed i po urodzeniu, zaostrza choroby przewlekłe, pogarszając komfort życia i skracając je [1]. Zarówno krótko-, jak i długotrwała ekspozycja na podwyższone stężenia typowych zanieczyszczeń powietrza wiąże się ze zwiększoną zapadalnością i umieralnością na choroby układu oddechowego [2]. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko rozwoju alergii, astmy, POChP i raka płuc.

PM-PL-OTRI-23-00119

Czym właściwie jest SMOG?

Określenie smog pochodzi z języka angielskiego, wzięło się z połączenia dwóch słów: smoke – dym i fog – mgła. Smog bardzo dobrze oddaje połączenie dwóch angielskich słów, gdyż smog to nie to samo co po prostu zanieczyszczone powietrze. To połączenie zanieczyszczonego powietrza i określonych warunków atmosferycznych. W uproszczeniu możemy przyjąć, że smog to zanieczyszczenia zawieszone w nieruchomym powietrzu. Wysokiemu poziomowi smogu sprzyjają: brak wiatru, brak opadów i mgły. Zanieczyszczeniom łatwiej wtedy "zawisnąć" w powietrzu.

Smog niejedno ma imię

Słowo smog kojarzy nam się z angielskim fog, samo zjawisko przywodzi nam na myśl warunki pogodowe, które odpowiadają porom roku takim jak jesień i zima. Trzeba mieć jednak świadomość, że smog występuje przez cały rok, wyszczególnić możemy kilka jego rodzajów.

Smog, który występuje najczęściej, to tzw. smog londyński. Ten rodzaj smogu faktycznie najbardziej dokucza w sezonie jesienno-zimowym. Ma związek z sezonem grzewczym, a jego przyczyną są duże ilości zanieczyszczeń takich jak dwutlenek węgla, pyły i benzopiren (o działaniu rakotwórczym) [3].

Smog Los Angeles to rodzaj smogu, z którym przez cały rok zmagają się największe miasta świata. Główną przyczyną tego rodzaju smogu jest bardzo duży ruch uliczny i związana z nim nadmierna emisja spalin. Smog tego rodzaju zawiera w składzie duże ilości azotu i dwutlenku węgla, które wchodząc w reakcje chemiczne, wytwarzają szkodliwy dla zdrowia ozon.

Smog wtórny to smog, z którym mamy do czynienia latem, ale jest on konsekwencją smogu zimowego. W okresie zimowym smog osadza się na różnych powierzchniach, np. ulicach i budynkach. Latem, kiedy brakuje opadów, "wysuszony", lekki smog wzbija się w powietrze. Niebezpieczne dla zdrowia pyły unoszą się i trafiają do naszych dróg oddechowych [4].

Dlaczego smog jest taki niebezpieczny?

Smog składa się z szeregu substancji, takich jak tlenek węgla, tlenek azotu, aldehydy czy pył zawieszony. Wymieniony na końcu pył zawieszony jest szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Cząsteczki pyłu zawieszonego potrafią być bardzo małe, te najmniejsze mają średnicę poniżej 2,5 mikrometra. Żeby wyobrazić sobie taką cząsteczkę, możemy przyjąć, że jest ona ok. 30 razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Oznacza to, że są w stanie w sposób niezauważony wniknąć do układu oddechowego, "zagnieździć się" w pęcherzyku płucnym, a stamtąd trafić do krwioobiegu, a więc każdej komórki ciała. Biorąc pod uwagę inne szkodliwe substancje zawarte w smogu, możemy powiedzieć, że do organizmu trafia prawdziwy "koktajl Mołotowa", który najpierw trafia do płuc, a następnie roznosi się po całym organizmie [5].

Wpływ smogu na zdrowie człowieka

Smog może powodować szereg różnych chorób układu oddechowego. Począwszy od kataru, kaszlu, które przypominają przeziębienie, poprzez alergie, aż po astmę, POChP i nowotwory płuc [6]. Ale nawet te z pozory błahe objawy wywoływane przez smog niosą za sobą poważne konsekwencje. Katar i kaszel nie są przeziębieniem, ale wynikiem toksycznego działania cząsteczek pyłu zawieszonego, który trafił do naszego układu oddechowego. Pył może m.in. zatykać naczynia krwionośne, prowadząc do ich miażdżycy, a następnie rozwoju nadciśnienia prowadzącego do udarów i zawałów [7].

Podczas jednego z katowickich Kongresów Wyzwań Zdrowotnych Aneta Ciślak z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przytoczyła wyniki badania przeprowadzonego przez pracowników tej instytucji. Wskazują one, że w aglomeracji górnośląskiej podczas występowania smogu aż o 12 proc. wzrasta liczba pacjentów z zawałem serca i aż o 16 proc. liczba chorych z udarem [8]. Smog niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, które choć zaczynają się od układu oddechowego, to zdecydowanie się na nim nie kończą.

Badania pokazują też, że smog przyczynia się do rozwoju nowotworów. Poza rakiem płuc są to nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i narządów kluczowych takich jak trzustka, wątroba, pęcherz moczowy, narządy rodne u kobiet i prostata u mężczyzn.

Komu smog szkodzi najbardziej?

Smog jest szkodliwy dla każdego z nas, jednak szczególnie narażone na jego działanie są osoby z tzw. grup ryzyka. Pierwszą z nich są dzieci, szczególnie te najmłodsze. Przyjmują one najwięcej szkodliwych substancji w przeliczeniu na masę ciała. Smog wpływa m.in. na odporność organizmu. Badania dowodzą, że dzieci oddychające zanieczyszczonym powietrzem cztery razy częściej łapią infekcje wirusowe [9].

Na drugim miejscu wśród grup ryzyka plasują się seniorzy. Tu zagrożenie wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze ich układ immunologiczny nie działa już tak dobrze, a ich układ oddechowy gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniami z powietrza. Po drugie często są obciążeni nawet kilkoma chorobami przewlekłymi [10].

Na podium osób najbardziej narażonych na działanie smogu stoją także osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę lub POChP (aż 6 mln Polaków), oraz na przewlekłe choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, które dotyczy aż 10 mln Polaków! [11]

Szczególnie chronić przed smogiem należy także kobiety w ciąży i ich nienarodzone jeszcze dzieci. Dzieci, których matki oddychały w ciąży zanieczyszczonym powietrzem, rodzą się z mniejszą masą urodzeniową i są bardziej podatne na zachorowania na astmę i alergie [12].

Biorąc pod uwagę liczebność wymienionych grup, trzeba zauważyć, że w grupie ryzyka związanego z chorobami wywołanymi przez powietrze złej jakości jest ponad połowa Polaków! To bardzo wyraźnie wskazuje, jak dużym problemem jest smog.

Jak się chronić przed smogiem?

Wiedząc, jak poważnym zagrożeniem dla nas i naszych bliskich jest smog, powinniśmy robić wszystko, by się przed nim chronić. Aby zadbać o zdrowie, unikajmy oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli mamy taką możliwość, w dniach, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza są znacznie przewyższone, pozostańmy w domu, w którym warto mieć oczyszczacz powietrza. Jeśli już musimy przebywać na zewnątrz, najlepiej zdecydować się na spacer poza godzinami szczytu, najlepiej w miejscu, w którym możemy liczyć na lepszą jakość powietrza, np. za miastem.

Warto obserwować komunikaty dotyczące poziomu smogu, zwłaszcza jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci. Informacjami na temat przekroczonych norm powinno dzielić się też z dziadkiem czy babcią.

Nasze nosy działają jak filtry, które wyłapują z powietrza alergeny, drobnoustroje oraz szkodliwe substancje. Dlatego tak ważne jest, aby po przebywaniu na zewnątrz zadbać o higienę nosa. Dzięki temu zanieczyszczenia z powietrza nie wnikną w głąb dróg oddechowych. Po powrocie do domu sięgnij po preparat, który w delikatny sposób oczyszcza nos, usuwa pyłki, kurz i szkodliwe substancje i ułatwia oddychanie. Takim preparatem jest aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto – w 100% naturalny, niezawierający konserwantów izotoniczny roztwór wody morskiej, ułatwiający oddychanie. Każde użycie delikatnie i naturalnie oczyszcza drogi oddechowe, przywracając nosowi zdolność filtrowania zanieczyszczeń z powietrza.

Źródła:
Otrivin Oddychaj Czysto. Aerozol do nosa
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)

Sprzymierzeńcy czystego oddechu – izotoniczna woda morska i aloes

autor: Wioleta Szulejewska
podziel się:

Na co dzień nie skupiamy się na naszym oddechu. Oddychanie jest czynnością, która nie wymaga od nas intencjonalnego działania, oddychamy automatycznie, mimowolnie. Tymczasem oddychanie jest przecież niezbędne do życia, a to, czy oddychamy prawidłowo, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Prawidłowy oddech pozwala dotlenić wszystkie komórki ciała, a świadome oddychanie pomaga ukoić nerwy. Dla zapewniania czystego oddechu niezbędny jest zdrowy, czysty nos. Zadbaj o niego dzięki mocy wody morskiej i aloesu.

Otrivin

PM-PL-OTRI-23-00072

Otrivin Oddychaj Czysto

Otrivin Oddychaj czysto to aerozol do nosa, który wspiera nas w codziennej walce o zdrowe drogi oddechowe. Wszyscy wiemy, że chorobom łatwiej jest zapobiegać niż je leczyć. Z tego powodu stosujemy profilaktyczną higienę jamy ustnej – aby zapobiegać próchnicy, szczotkujemy zęby, używamy nici dentystycznych i płuczemy jamę ustną. W podobny sposób powinniśmy dbać o nasze nosy. Tak jak próchnica jest chorobą zębów, tak zapalenie błony śluzowej, które objawia się katarem i uczuciem zatkanego nosa, jest chorobą naszych nosów. Z higieną nosa nie należy czekać, aż pojawią się objawy choroby, warto natomiast stosować profilaktykę, której podstawą powinno być oczyszczanie nosa z nadmiaru śluzu i cząsteczek alergenów takich jak kurz czy pyłki.

Izotoniczna woda morska w trosce o nasze nosy

Aerozol do nosa Otrivin Oddychaj Czysto to przemyślany produkt o składzie, który dba o delikatną śluzówkę nosa. W składzie, który jest w 100 proc. naturalny, znajdziemy wodę morską, wodą oczyszczoną i wodny wyciąg z aloesu zwyczajnego, produkt nie zawiera natomiast konserwantów.

Woda morska zawarta w aerozolu Otrivin Oddychaj Czysto to roztwór izotoniczny, wody morskiej w tym stężeniu można używać bez ograniczeń , dlatego preparaty stworzone na jej bazie idealnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji nosa.

Moc aloesu

Na świecie rośnie ok. 400 gatunków aloesów, z czego tylko 20 ma właściwości lecznicze. W medycynie zastosowanie znalazł m.in. aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill., nazywany również Aloe vera L.), wyciąg z tego gatunku aloesu zawarty jest w preparacie Otrivin Oddychaj Czysto. Miąższ aloesu bogaty jest w polisacharydy, tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe: arachidonowy, kaprylowy, linolowy, linolenowy, palmitynowy, stearynowy, kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, winowy, cynamonowy) oraz kwas salicylowy, enzymy roślinne, aminokwasy egzo- i endogenne, beta-karoten, witaminy z grupy B, C, sole mineralne m.in. wapnia, cynku, fosforu, żelaza, potasu, manganu, biotynę, kwas foliowy oraz przeciwutleniacze, w tym polifenole. Zawarty w nim kwas salicylowy zmniejsza stan zapalny [1], a obecne w roślinie polisacharydy stymulują produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu wyciąg z aloesu przyspiesza gojenie ran i regenerację uszkodzonej skóry [2], pozytywnie wpływa również na stan śluzówki nosa.

Otrivin Oddychaj Czysto dzięki zawartości wyciągu z aloesu nawilża śluzówkę nosa, a dzięki zawartości wody morskiej pomaga usunąć z nosa zanieczyszczenia i alergeny.

Otrivin Oddychaj Czysto tylko dla Ciebie

Otrivin Oddychaj czysto to aerozol do nosa przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci po ukończeniu 6. roku życia, przy czym dzieci do 12. roku życia powinny stosować go pod nadzorem osoby dorosłej. Może być stosowany do codziennej higieny nosa oraz wspomagająco w czasie przeziębienia i w stanach, w których pojawia się uczucie zapchanego nosa. Bardzo ważne jest, żeby każdy z domowników posiadał własny preparat. Ze względów higienicznych jedno opakowanie powinno być używane przez jedną osobę.

woda morska

wyciąg z aloesu

brak konserwantów

oczyszcza nos

nawilża śluzówkę

Źródła:
Otrivin Oddychaj Czysto. Aerozol do nosa
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Nazwa Podmiotu prowadzącego reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
Nazwa Producenta: GSK Consumer Healthcare (GMDT)